انتخاب بهترین فرمت برای چاپ کتاب‌های دیجیتال

فرمت شناسنامه‌ی فایل‌های مختلف می باشد که نحوه قرار گیری تصاویر، متون و جداول را در کتاب‌ها مشخص می‌سازد‌. همه‌ی کتاب‌های دیجیتالی توسط فرمت خاصی چاپ می‌شوند. فرمت‌ها قابلیت‌های مختلفی دارند و کیفیت چاپ کتاب در آن‌ها متفاوت می‌باشد. فرمت‌های pdf  وjpeg  نسبت به انواع دیگر کتاب‌ها را در کیفیت و وضوح بالایی چاپ می‌کنند. فرمت pdf دارای رنگ‌ها و تنظیمات متعددی می‌باشد. بیشتر کتاب‌های دیجیتالی با این فرمت چاپ می‌شوند. در فرمت tiff حجم فایل‌ها کمتر می‌باشد و امکان ویرایش دوباره‌ی متن در آن وجود دارد. این فرمت مطالب مختلف را بدون کاهش کیفیت محتوا چاپ می‌کند. فرمت‌هایی وجود دارند که تخصصی هستند. برنامه‌ی این فرمت‌ها تنها توسط برخی کتاب خوان‌ها باز می‌شود. در ادامه‌ی این مقاله با بهترین فرمت‌های چاپ دیجیتال بیشتر آشنا خواهید شد. 

فرمت چیست؟

فرمت واژه‌ای است که از زمان ظهور وسایل الکترونیکی بیشتر شنیده می‌شود. امروزه بیشتر کتاب‌ها و جزوه‌ها به صورت الکترونیکی چاپ و انتشار می‌یابند؛ چون این کتاب‌ها پرطرفدار هستند؛ همچنین به علت دسترسی آسان افراد مختلف مطالب را به شکل الکترونیکی مطالعه می‌کنند. استفاده از کتاب‌های سنتی تا حدودی کاهش یافته است؛ بنابراین ناشران کتاب را به شکل الکترونیکی منتشر کرده و در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند.

 در این راستا کلمه‌ی فرمت اهمیت بالایی داشته چرا که کتاب الکترونیکی با کمک فرمت‌ها انتشار می‌یابد. فرمت نحوه‌ی قرار گیری متن‌ها، عکس‌ها، جداول و حتی ویدیو‌ها را در صفحه‌‌ی کتاب نمایش می‌دهد. داده‌های فرمت‌ها با سرعت بالایی به دستگاه‌های چاپ انتقال می‌یابند. فرمت‌ها تنوع بالایی دارند و هر کدام دارای قابلیت‌های خاصی می‌باشند. 

بهترین فرمت چاپ کتاب دیجیتالی

در چاپ کتاب دیجیتال ناشران همواره سعی می‌کنند بهترین فرمت‌ها را به کار ببرند. فرمت‌های پیشرفته کتاب‌ها را در کیفیت‌های بالایی چاپ می‌کنند. برترین فرمت‌ها با رزولوشن حدود ۳۰۰ کار می‌کنند. رزولوشن کمتر از این مقدار در فرمت‌ها قادر به ارائه‌ی چاپ با وضوح بالا نمی‌باشد. برای فایل‌های  بالای ۴ الی ۵ صفحه بهتر است از فرمت pdf  استفاده کنید.در ادامه به معرفی بهترین نوع آن‌ها خواهیم پرداخت.

فرمت PDF

فرمت pdf یکی از رایج‌ترین و بهترین فرمت‌های قابل استفاده برای چاپ کتاب‌های دیجیتال می‌باشد. در حال حاضر این فرمت بسیار کاربردی است و در گوشی‌ها و کامپیوتر‌ها استفاده می‌شود. پی دی اف قابلیت استفاده از جدول، معادلات، عکس، ویدئو و پادکست را دارد. کیفیت چاپ صفحات توسط این فرمت بالا بوده و وضوح کلمات در آن زیاد می‌باشد. این فرمت‌ها دارای فونت‌ها، رنگ‌ها و تنظیمات زیادی می‌باشند. برای چاپ و ارسال کتاب الکترونیکی در این فرمت لازم نیست فونت‌های دیگری را دانلود کنید. اگر کتاب را در فرمت‌های دیگر چاپ کنید در فرمت pdf  قابل ویرایش نمی‌باشد. یکی از معایب این فرمت نداشتن ساختار بازنشانی است. بازنشانی به کاربران این امکان را می‌دهد که اندازه‌ی صفحات و یا تنظیمات آن را کنترل کند. 

فرمت TlFF

فرمت TIFF  کتاب‌های دیجیتال را در کیفیت‌های بالایی منتشر می‌کند. وضوح تصاویر و متون در این فرمت بالا است. فرمت بدون کاهش کیفیت کتاب دیجیتالی را چاپ می‌کند.در TIFF متن‌ها ویرایش می‌شوند و حجم فایل‌ها در آن کمتر می‌باشد. اگر به دنبال چاپ کتاب دیجیتال بدون کاهش کیفیت هستید این فرمت پیشنهاد می‌شود. کتاب اگر اشکالی داشته باشد امکان ویرایش دوباره در آن وجود دارد. 

فرمت JPEG

فرمت JPEG  کتاب‌ها را در کیفیت‌های بالایی منتشر می‌کند. این فرمت تصاویر مختلف را فشرده سازی کرده و در حجم‌ها‌ی کمتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد. رزولوشن تصاویر در این فرمت نباید کمتر از ۳۰۰ppi باشد. چون در این حالت کیفیت چاپ بسیار کاهش می‌یابد. در این فرمت تفاوت رنگ‌ها قابل تشخیص است. فرمت JPEG انواع کتاب‌ها را به همراه عکس و تصاویر چاپ می‌کند. 

فرمت EPUB

فرمت EPUB یکی از معروف‌ترین فرمت‌ها می‌باشد که در سطح بین‌المللی بیشتر استفاده می‌شود. این فرمت به طور استاندارد است و به سایت یا شرکت خاصی وابسته نیست. همه‌ی کتاب خوان‌های دیجیتال توان پشتیبانی از این فرمت را دارند. کتاب خوان آمازون به علت تخصصی بودن فرمت EPUB  را پشتیبانی نمی‌کند. یکی از معایب فرمت این است که ناشران کتاب محتوا را به دلخواه تغییر می‌دهند. این قابلیت خوانندگان کتاب را دچار مشکل می‌کند. 

فرمت MOBI

این فرمت در ابتدا توسط شرکت فرانسوی ایجاد شده است. فرمت از استانداردها پشتیبانی نمی‌کند و به صورت عمومی در دسترس قرار ندارد. بیشتر کتاب خوان‌های رایج از آن پشتیبانی می‌کنند اما کتاب خوان نوک این فرمت را باز نمی‌کند. در این فرمت امکان پخش تصاویر وجود ندارد و قابلیت‌های آن کم می‌باشد. فایل فرمت mobi با پسوند‌های خود فرمت و prc چاپ می‌شوند.

فرمت‌های AZW وAZW3

فرمت‌های AZW وAZW3 دو فرمت تخصصی شرکت آمازون هستند. این سایت سالانه کتاب‌های زیادی در سطح جهان عرضه می‌کند. کتاب‌های آمازون با فرمت‌های AZW وAZW3 خوانده می‌شوند. فرمت AZW قدیمی بوده و AZW3 پیشرفته و بروز است و دارای قابلیت‌های متعددی می‌باشد. فرمت جدید از فونت‌ها و استایل‌ها‌ی مختلفی پشتیبانی می‌کند. فرمتAZW3  در سیستم عامل اندروید قابل اجرا می‌باشد و از تصاویر و صداها پشتیبانی می‌کند. AZW توان پشتیبانی تصاویر و صدا را ندارد. کتاب خوان نوک آن را باز نمی‌کند. 

فرمت IBA

فرمت IBA  فرمت تخصصی شرکت اپل است. برای نمایش این فرمت به کد خاص اپل نیاز می‌باشد و بیشتر کتاب خوان‌ها از آن پشتیبانی نمی‌کنند. کتاب‌هایی قابل خواندن با این فرمت هستند که توسط نرم افزار ibooks author تهیه می‌شوند. فرمت از صداها، ویدئوها و محتواهای مختلف پشتیبانی می‌کند. این فرمت از دید فنی به Epub شبیه است اما به طور اختصاصی ساخته شده است. 

دیگر فرمت‌های مختلف چاپ دیجیتال

برخی فرمت‌ها کمتر رایج می‌باشند و گاهی استفاده می‌شوند. فرمت DJVU که بیشتر در دانشگاه‌ها به کار می‌رود قدرت فشرده سازی فوق‌العاده‌ای دارد. این فرمت ۱۰ برابر قوی‌تر از فرمتpdf فایل‌ها را فشرده سازی می‌کند. فرمت djvu قابلیت این را دارد که حدود ۱۲۰ صفحه اسکن شده را در یک مگابایت قرار دهد. فرمت RTF یکی دیگر از فرمت‌های قابل استفاده در برنامه‌های مختلف است که از کتاب خوان‌های مختلف پشتیبانی می‌کند. 

در این فرمت امکان بازنشانی متون وجود دارد. برخی شرکت‌ها و مراکز برای حیطه کاری خود فرمت خاصی استفاده می‌کنند. برای مثال شرکت سونی سه نوع فرمت LRF, LRS  وLRS ایجاد کرده و برای کتاب خوان‌های دیجیتالی خود به کار می‌برد. LRS نوع استاندارد فرمت سونی است و بیشتر کاربرد دارد. 

مزایای چاپ دیجیتال با استفاده از فرمت‌ها

چاپ دیجیتال با بکارگیری فرمت‌ها مزایای بالایی دار‌د. در این روش هزینه‌های کلی کاهش می‌یابد و برای چاپ کتاب نیازی به استفاده از کاغذ و دستگاه‌های چاپگر نیست. چاپ فرمت ضایعات و دور ریز روش قدیمی را ندارد و در نتیجه آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌سازد. کیفیت چاپ با استفاده از فرمت‌ها بالا می‌باشد البته باید فرمت مناسب و پیشرفته‌ای را انتخاب کنید. چاپ دیجیتالی کتاب به تنظیمات پیچیده‌ای نیاز ندارد و به آسانی انجام می‌شود. کتاب‌های دیجیتالی در زمان سریعی با فرمت‌ها چاپ می‌شوند و به لیتوگرافی و زینک نیاز ندارند. در این روش کتاب‌ها در سبک‌ها و طرح‌های گوناگون قابل چاپ می‌باشند. 

سخن پایانی

امروزه به علت محبوبیت بالای کتاب‌های دیجیتالی استفاده از فرمت‌ها بسیار رایج شده است. فرمت‌ها نحوه قرار گیری محتواها را در کتاب دیجیتالی مشخص می‌سازند. پیدا کردن بهترین فرمت برای چاپ دیجیتالی اهمیت بالایی دارد چون محتوا‌های کتاب با برترین فرمت‌ها به آسانی خوانده می‌شوند. در حال حاضر فرمت‌های زیادی وجود دارند که برخی از آن‌ها عمومی هستند. فرمتPDF بسیار معروف می‌باشند و تقریبا اغلب کتاب‌ها توسط آن چاپ می‌شوند. پرکاربردترین فرمت‌ها برای چاپ دیجیتال قابلیت خاصی دارند. کتاب‌ها پس از چاپ در آن‌ها قابل ویرایش می‌باشند. این فرمت‌ها دارای رنگ‌ها و تنظیمات مورد نیاز هستند و شما هنگام چاپ نیاز به دانلود برنامه‌ی خاصی ندارید. 

به ما امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *