چاپ دی تی آف ( dtf ) چیست؟

چاپ دی تی آف ( dtf ) چیست؟

آیا می‌دانید چاپ دی تی اف یا معادل انگلیسی آن dtf چیست؟ آیا از کاربردهای این دسته از چاپ‌ها در صنایع مختلف اطلاعی دارید؟ آیا به دنبال چاپ عکس‌ها و طرح‌های مختلف بر روی تیشرت هستید اما نمی‌دانید از طریق کدام چاپ و به چه روشی صورت می‌گیرد؟ چاپ تی دی اف به نوعی چاپ مستقیم روی کاغذی شفاف است که به دلیل ویژگی‌های مختلف آن کاربردهای مختلفی نیز دارا است. ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را با این دسته از چاپ‌ها آشنا کنیم و کاربردهای آن را برایتان شرح دهیم. همچنین اگر شما می‌خواهید نحوه چگونگی انجام این چاپ را نیزیاد بگیرید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا اخر مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با چاپ دی تی آف ( dtf )

اگر بخواهیم انواع و اقسام چاپ دیجیتال را برای شما بگوییم باید بگوییم یکی از اصلی‌ترین و عمده‌ترین این چاپ‌ها، چاپ دی تی اف است. برای استفاده از این روش شما راه پیچیده‌ای را طی نمی‌کنید. چرا که به طور کلی فرایند‌هایی که بر اساس dtf هستند بسیار راحت‌تر از دیگر فرآیند‌های چاپی است و شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن آن را به یک فیلم انتقال داده و یا به صورت مستقیم بر روی پارچه مدنظر خود چاپ کنید. تنها نکته‌ای که در خصوص چاپ دی تی اف وجود دارد این است که زمینه انتخابی شما باید لباس یا پارچه باشد. اما حال روند فرایند چاپ روی پارچه به چه گونه است؟

فرایند کلی در چاپ dft به این گونه است که ابتدا طرح مورد نظر شما روی یک فیلم ریخته می‌شود. این فیلم به صورت مخصوص بوده و همانند فیلم‌های رادیولوژی است. هنگامی که این فیلم روی لباس یا پارچه مدنظر چاپ می‌شود پس از چاپ شما تنها با یک خطوط سفید مواجه خواهید شد. سپس برای نمایان شدن طرح و شکل از یک پودر شکر مانند به آن اضافه می‌کنیم که همانند یک چسب عمل می‌کند. این چسب به قدری قدرتمند است که می‌تواند روی هر متریالی قرار بگیرد. پس از این مرحله و برای مرحله آخر از یک پرس حرارتی استفاده می‌شود. اما در پاسخ به این سوال که طرح‌های مدنظر ما چگونه تشخیص داده می‌شود و در نهایت کشیده می‌شود باید گفت که این طرح‌ها توسط نرم افزار‌های مخصوص شناسایی می شود.

دقت داشته باشید چاپ‌هایی که توسط دی تی آف ( dtf ) صورت می‌گیرد به‌روزتر و نسبت به چاپ‌های سابلیمیشن بهتر هستند. این دسته از چاپ‌ها از چاپ‌هایی که بیان شد مزایای بسیار بیشتری نیز دارند. یکی از این مزایا این است که در روش سابلیمیشن شما تنها می‌توانستید چاپ را بر روی متریال‌های پلی استر انجام دهید ولی در روش دی تی اف این موضوع وجود ندارد.

آموزش انجام چاپ عکس روی پارچه از طریق روش دی تی اف ( dtf )

برای انجام این روش شما نیاز به یک سری وسیله و ابزار دارید که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم. این ابزارها شامل موارد زیر می‌شود:

 • چاپگر یا پرینتر
 • جوهرهای مخصوص چاپ dft
 • پودر چسب ذوب داغ مخصوص چاپ dft
 • کاغذ یا فیلم چاپ dft
 • نرم افزارهای مخصوص برای تحلیل طراحی
 • پرس حرارتی

پرینتر یا چاپگر

برای چاپ دی تی آف می‌توان از دستگاه صنعتی مثل برند پلاتر نیز استفاده کرد. البته شما می‌توانید از پرینترهای رومیزی نیز بهره بگیرید. نکته قابل توجه دیگر این است که فرقی ندارد که شما از کدام نوع چاپگر استفاده می‌کنید در هر حالت شما با داشتن چاپگر می‌توانید کارهای مربوط به چاپ dft را انجام دهید.

جوهرهای مخصوص چاپ dtf

جوهرهای مخصوص چاپ dtf جوهرهایی هستند که هر کدام از آن‌ها دارای رنگدانه‌های مختلف هستند. هر کدام از این جوهرها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی یافت می‌شوند. از سری رنگ‌های تولید شده برای چاپ دی تی اف می‌توان به چهار رنگ اصلی آن اشاره کرد که شامل رنگ‌هایCyan ، Magenta، Black، Yellow می‌شوند. البته در کنار این چهار رنگ از دو رنگ سفید نیز استفاده می‌شود که این جوهرهای سفید نسبت به دیگر جوهرها از اهمیت بسیار بالاتری نیز برخوردارند؛ چرا که جوهر سفید به عنوان جوهر محافظ مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

کاغذ یا فیلم چاپ dtf

یکی از مهم‌ترین وسایل در چاپ این دسته از چاپ‌ها، وجود کاغذ یا فیلم چاپ dtf است. این دسته از ورقه‌ها بسیار شفاف و به صورت پلاستیکی هستند که ضخامت آن‌ها به 0.75 میلی‌متر نیز می‌رسد. این دسته از ورقه‌ها برای استفاده خاص از جوهرهایی مانند dtf و پودرهای مربوط به dft طراحی و ساخته شده‌اند که این موضوع باعث می‌شود تا شما برای چاپ این وسایل فقط از این موارد استفاده کنید.

پودر چسب ذوب داغ مخصوص چاپ dft

این پودر به صورت سفید رنگ بوده و به عنوان یک ماده چسبی عمل می‌کند. در این حالت رنگدانه‌های چاپ شده را بر روی الیاف لباس متصل می‌کند. درجه‌های مختلفی از پودر جسی ذوب داغ وجود دارد که بر حسب میکرون مشخص می‌شوند. این پودر در بازار به دو رنگ سیاه و سفید به فروش می‌رسد.

پرس حرارتی

برای انتقال تصویر چاپ شده بر روی فیلم جهت انتقال آن به غلیفا لباس یا پارچه از یک پرس حرارتی استفاده می‌کنند. از دیگر مزایای این دستگاه گرم کردن پودر مذاب داغ نیز هست.

پس از آشنایی کلی با انواع و اقسام ابزارهایی که در چاپ dft می‌رسد نوبت به مراحل چاپ عکس مورد نظر شما روی تی شرت یا پارچه مدنظر است. در این زمان لازم که فردی که این چاپ را انجام می‌دهد با مراحل انجام این چاپ آشناییت کلی داشته باشد. این مراحل به طور کلی شامل ۶ مرحله می‌شود.

 • مرحله اول چاپ روی فیلم
 • ریختن پودر مخصوص این چاپ بر روی تصویر
 • پرس حرارتی ( حرارت دادن پودر جذب )
 • انتقال طرح چاپ شده بر روی پارچه یا تیشرت
 • و قدم آخر لایه برداری سرد 

انواع دستگاه های چاپ دی تی اف

دستگاه‌های مختلفی برای این دسته از چاپ‌ها وجود دارد که می‌توان به ۳ دسته اصلی آن‌ها اشاره کرد. هر کدام از آن‌ها بسته به کاربرد و ویژگی‌های خود نامگذاری شده‌اند.

 • دستگاه چاپ دی تی اف خانگی
 • دستگاه چاپ دی تی اف نیمه صنعتی
 • دستگاه چاپ دی تی اف صنعتی

مزایای مختلف استفاده از چاپ dtf

استفاده از چاپ dtf از مزایای مختلفی برخوردار است. مزایایی که هر کدام از آن‌ها می‌توانند نکته مثبتی برای شما باشند. به عنوان مثال یکی از مزایای اصلی این دسته از چاپ‌ها پایین آوردن هزینه‌های جانبی برای شما است. چیزی که بر خلاف دیگر دستگاه‌ها و مدل‌های چاپی است. در ادامه به برخی از مزایای چاپ‌هایdtf اشاره خواهیم کرد.

 • چاپ روی تمامی پوشاک و پارچه بدون هیچ محدودیت امکان پذیر است. به طور کلی محدودیتی در خدمات چاپ dtf روی پارچه‌های نخی، ابریشم، پلی‌استر،  الیاف مصنوعی و رنگ‌های تیره لباس وجود ندارد. به طوری که می‌توان گفت چاپ دیجیتالdtf را می‌توان روی هر پارچه‌ای حتی پارچه‌های توری نیز انجام داد. بدون حتی ذره‌ای نگرانی از خدمات چاپ dtf می‌توان برای چاپ آرم و لوگو روی پارچه‌های بسیار سخت مانند کلاه، دستکش و لباس‌های دیگر استفاده کرد.
 • تجهیزات لازم جهت چاپ dtf نیازی به سرمایه‌گذاری سنگین نداشته و شما می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم‌تر تجهیزات لازم برای این دسته از چاپ‌ها را خریداری کنید.
 • قابلیت شستشوی لباس بدون مشکل فراهم است. به گونه‌ای که شما لباس مدنظر خود را شست‌وشو دهید طراحی از بین نمی‌رود. 
 • چاپی با کیفیت بالا و بسیار تمیزی را برای انواع لباس‌ها فراهم می‌کند همچنین لباس‌هایی که بر روی آن طرح مدنظر شما چاپ شده است قابلیت کشسانی دارد.
 • زمان بسیار کمی برای آماده سازی این دسته از چاپ‌ها وجود دارد به گونه‌ای که شما می‌توانید نتیجه کار خود را در کمتر از ۱۵ دقیقه بر روی لباس مدنظر ببینید.
 • یکی مهم‌ترین مزایای چاپ dtf این است که رنگ چاپ از سطح پارچه مدنظر ما عبور نمی‌کند. بدین ترتیب رنگ با پوست بدن فرد در تماس نبوده که این موضوع باعث می‌شود تا فرد دچار حساسیت‌های مختلفی نشود. 
 • از دیگر مزایای چاپ dtf است که در بسیاری از روش‌های چاپی نیاز به شابلون، سیلندر و وسایل تخصصی است. این مسئله باعث می‌شود تا چاپ به تعداد کم به‌صرفه نباشد ولی در چاپ dtf به این شکل نیست.

سخن پایانی

چاپ دی تی اف یکی از چاپ‌های دیجیتالی است که به دلیل داشتن ویژگی‌های مختلف و مزایای خاص خود طرفداران خاص خود را دارد. اگر شما نیز می‌خواهید وارد بازار چاپ شده و قصد خرید لوازم و قطعات مرتبط به این چاپ را دارید هیچ نگران نباشید. کافی است تنها چند دقیقه وقت گذاشته و مقاله فوق را مطالعه کنید. مطالعه این مقاله می‌تواند به تمامی پرسش‌ها و سوالات احتمالی شما را بدهد تا شما با خیالی راحت و آسوده و با اطلاعات کافی به سوی خرید این قطعات و راه اندازی کسب و کار در حوزه چاپ دیجیتالdtf بروید.

به ما امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *