حسابداری فروش چیست؟

حسابداری فروش چیست؟

همانطور که همه می دانیم، حسابداری فروش بخش مربوط به فروش حسابداری است. اگر بخواهیم کمی تخصصی تر باشیم شامل کلیه عملیات حسابداری مربوط به فروش کالا و عودت کالای فروخته شده می شود که طی آن عملیات، اسناد فروش و بازده فروش مربوطه طبقه بندی و به اسناد حسابداری تبدیل می شود.در این حسابداری، کار این کار با ثبت بدهکاران و طلبکاران انجام می شود. در ادامه اطلاعات مورد نیاز برای شناخت و درک این موضوعات به همراه شرح وظایف حسابدار فروش ارائه شده است. با ما بمان.

سفارش چاپ فاکتور رسمی

۱- لطفا طرح بنر مورد نظر خود را از میان نمونه های پایین همین صفحه انتخاب نمایید.

۲- شماره طرح و تغییرات را به شماره 09372175263 واتساپ یا تلگرام کنید تا نمونه طراحی شده همانجا برای شما ارسال گردد.

۳- جهت تسریع در انجام کار با ما در تماس باشید – 02166405930 02166476539 09121735683 09125025800

فرآیند حسابداری فروش چگونه است؟

در فرآیند حسابداری فروش، حساب نقدی یا اعتباری فروخته شده توسط یک مؤسسه تجاری به قیمت فروش در طول یک دوره مالی ثبت می شود. ثبت نام در حساب نقدی به معنای دریافت وجه نقد بلافاصله پس از فروش کالا یا خدمات است؛ اما نکته مهم در فروش با حساب باز این است که فروش اعتباری زمانی اتفاق می افتد که فروش کالا یا خدمات درآمدی نداشته باشد. لازم به ذکر است که فروش اعتباری درآمد محسوب نمی شود. برای ثبت ادعا باید حساب فروش به عنوان طلبکار و حساب های دریافتنی شرکت به عنوان بدهکار ثبت شود.

محاسبه سود و زیان در حسابداری فروش

هنگام محاسبه سود یا زیان، نتیجه یک فعالیت تجاری را تعیین کنید. برای محاسبه سود و زیان، باید هزینه ها و درآمد یک شرکت را برای یک دوره مالی مقایسه کنید. نتیجه به دست آمده سود و زیان در حسابداری خرید و فروش است.

ترازنامه در حسابداری خرید و فروش

ترازنامه یا صورت مالی معادله حسابداری را نشان می دهد که در آن مقادیر دارایی، درآمد و سرمایه یک واحد تجاری برای یک دوره مالی تعیین می شود. مانده حسابداری از روابط زیر تبعیت می کند:

سرمایه + بدهی = دارایی

ترازنامه در حسابداری خرید و فروش شامل اطلاعاتی مانند حقوق مالی، تعهدات اقتصادی و اطلاعات مربوط به منابع صاحبان سرمایه است که در آن گزارش وجوه، دارایی ها و بدهی های مؤسسات تجاری در حوزه های خاص نیز تهیه می شود.

مسئولیت های حسابدار فروش

این نوع حسابداری یکی از مهم ترین قسمت های حسابداری است؛ بنابراین در شرکت های بزرگ، بخشی به نام حسابداری فروش به تنهایی کار می کند و تنها مسئولیت فروش کالا و امور مربوط به آن را بر عهده دارد. چنین مشاغلی در حوزه های مالی و تجاری قرار می گیرند و شامل وظایفی مانند:

 • آشنا به فرآیند فروش
 • تسلط بر نوع کسب و کار و اسناد مربوطه
 • ثبت اسناد برای خدمات ارائه شده مانند فروش کالا یا خدمات
 • تسلط به حسابداری بازرگانی
 • برای پیش فاکتورها ثبت نام کنید و آنها را به فاکتور تبدیل کنید
 • آشنایی با نرم افزار حسابداری و ثبت فاکتور دستی آن
 • صدور فاکتورهای برگشتی، فاکتورهای ضایعات، فاکتورهای فروش کالاهای امانی و سایر فاکتورها طبق اصول داخلی
 • به طور منظم حساب های مشتری را ارسال کنید

 

انواع اسناد فروش

اطلاعات فروش در قالب اسناد حسابداری فروش طبقه بندی می شود. کوپن فروش اطلاعاتی مانند مقدار موجودی، مقدار درآمد، سود و زیان شرکت را در یک دوره زمانی مشخص ثبت و نگهداری می کند. این اسناد به شما کمک می کند تا تصویر واضحی از وضعیت واقعی کسب و کار خود داشته باشید و برای آینده کسب و کار خود برنامه ریزی کنید. ثبت اعتبار حسابداری با استفاده از نرم افزار حسابداری آنلاین آسان تر شد.

اسناد درخواست فروش

درخواست فروش بخشی از سند حسابداری نیست، در عوض، بخشی از بدنه حساب است. این بدان معناست که آنها نیازی به حسابدار رسمی ندارند، اما به عنوان یک سند مثبت و اساسی، هنوز باید پرونده تشکیل شود. واحد فروش با استفاده از الزامات فروش، فروش کالا یا خدمات را به یک واحد تولیدی یا برنامه ریزی ارسال می کند.

اسناد قرارداد فروش

قرارداد فروش سند فعالی است که در صورت دریافت مبلغی از مشتری به عنوان پیش پرداخت در ازای قرارداد در اسناد حسابداری درج می شود. این شرکت همچنین به مشتریان قول می دهد که مقدار مشخصی از کالا را با قیمت مشخص تحویل دهد. پس از امضای قرارداد باید یک نسخه از این قرارداد به واحد مالی تحویل داده شود تا به اطلاعات آن دسترسی داشته باشند. چاپ فاکتور رسمی مورد تایید دارایی با شماره ملخی قرمز برجسته

مواردی که باید در قرارداد فروش ذکر شود:

 • اطلاعات هر دو طرف قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • عادت زنانه
 • شرایط پرداخت
 • تعداد
 • و تعهدات دو طرف

فایل پیش فاکتور

سند پیش فاکتور نیز یک سند فعال است که معمولاً توسط یک مدیر تهیه می شود تا اطلاعاتی در مورد قیمت یک محصول به دست آورد و خرید را تأیید کند. شرط حسابداری بودن سند این است که مبلغ آن پرداخت شده باشد.

نکته: در صورتی که مشتری مبلغی مطابق با مبلغ پیش فاکتور را به عنوان پیش پرداخت پرداخت کند، باید فاکتور رسمی فروش برای مشتری صادر شود. چاپ فاکتور رسمی مورد تایید دارایی با شماره ملخی قرمز برجسته

فایل فاکتور فروش

می توان گفت مهمترین سند در این دسته از حسابداری، سند فاکتور فروش است. این سند میزان درآمد شرکت را تخمین می زند. جالب اینجاست که اسناد حسابداری فروش تنها زمانی معتبر است که مبلغ از خریدار دریافت شود. در فاکتور فروش اطلاعاتی مانند تاریخ فروش، تعداد کالا، نام فروشنده و خریدار و مشخصات کالا را درج کنید. در نرم افزار حسابداری آنلاین به راحتی می توانید اسناد فاکتور فروش را ثبت کنید.

کوپن بازگشت فاکتور فروش

صدور اسناد فاکتور برگشت فروش برای کالاها یا خدمات برگشتی توسط مشتریان. در این صورت باید سند فاکتور برگشت فروش تنظیم و به امور مالی ارائه شود. به یاد داشته باشید که قبض انبار (کالای برگشتی به انبار) باید به فاکتور پیوست شود.

نحوه ثبت کوپن حسابداری فروش

هر سند حسابداری فروش می تواند حاوی اطلاعاتی مانند نوع فروش، مبلغ فروش، کرایه حمل، تاریخ فروش و غیره باشد. ذکر این اطلاعات به چارچوب و مقررات حسابداری هر شرکت بستگی دارد.

در سیستم ادواری صدور سند معادل مبلغ فروش کافی است. زمانی که فروش کالا ثبت می شود، حساب فروش کالا اعم از نقدی یا اعتباری به حساب می آید. اگر محصول به صورت نقدی فروخته شود، از حساب موجودی شرکت کسر می شود. در عین حال، در صورت فروش اعتباری، حساب های دریافتنی بدهکار می شود.

در سامانه دائمی علاوه بر قبض فروش، قبض بهای تمام شده محصولات فروخته شده نیز صادر می شود

قوانین و انواع فاکتور های فروش رسمی را بشناسید

چاپ فاکتور رسمی دارایی ملخی برجسته قرمز

چرا فاکتور رسمی مورد تایید دارایی؟

فاکتور برگشت از فروش چیست؟

به ما امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *