فاکتور برگشت از فروش

فاکتور برگشت از فروش چیست؟

فاکتور برگشت از فروش فاکتورها جزو رایج ترین سندهای تجاری بوده و استفاده از آن‌ها بسیار متداول است. از مواردی که در فاکتورها درج می شود میتوان به نوع، تعداد و قیمت اقلام اشاره کرد. خریدار با استفاده از فاکتور است که میتواند ثابت کند در چه تاریخی، چه تعداد جنس و به چه قیمت از فروشنده خریداری نموده است.

جالب است بدانید که فاکتور یا چاپ فاکتور رسمی نیز نمونه‌ای از سند محسوب می‌شود. آیا تا به حال در مورد فاکتور برگشت از فروش چیزی شنیده اید؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی فاکتور برگشت از فروش بپردازیم و شما را با اصطلاحات آن بیشتر آشنا کنیم پس امروز با دفتر فنی مرسدس همراه باشید.

فاکتور برگشت از فروش چیست؟

گاهی اوقات ممکن است به دلیل مشکلاتی نظیر کیفیت پایین، معیوب بودن کالا یا شکستگی، عدم تطابق با نیازهای خرید و هر مشکل دیگری خریدار از کالایی که خرید کرده راضی نبوده و آن را مرجوع کند. کالایی که به صورت اعتباری خریداری می شود به صورت اعتباری هم عودت داده می‌شود و فاکتور برگشت از فروش برای سیستم حسابداری فروشنده صادر خواهد شد. کالاهای برگشت داده شده در سیستم برگشت از فروش حسابداری ثبت و ضمیمه سند حسابداری مورد نظر می شوند، تا مدارک اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده آن ها مورد تایید سازمان قرار گیرد. چرا فاکتور رسمی مورد تایید دارایی؟

فاکتور برگشت از فروش رسمی چیست؟

فاکتور برگشت از فروش رسمی بدلیل اینکه باید مورد تأیید اداره دارایی کشور جمهوری اسلامی ایران باشد، ( مشخصات چاپ فاکتور رسمی دارایی ) بر اساس قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده و استانداردها و قوانین مورد نظر اداره دارایی در آن لحاظ می‌شود. این در صورتی است که فاکتور غیررسمی فقط به‌ منظور اطلاع مشتریان تهیه شده و فاقد استاندارد و قوانین دارایی می‌باشد. به همین دلیل فقط ارائهٔ فاکتور رسمی به سازمان‌ های مربوطه امکان‌ پذیر است.

فاکتور برگشت از فروش و تخفیفات چیست؟

کالاهای مرجوعی و آسیب دیده بعنوان برگشت از فروش ثبت می‌شوند. اینگونه کالاهایی که به صورت اعتباری انجام می‌شوند، پس از برگشت کالا توسط مشتری، فاکتور برگشت از فروش برای آن ها صادر می‌شود. در بعضی مواقع فروشنده برای رسیدن زودتر به هدف مالی خود به خریدارانی که بصورت نقدی خرید خود را انجام می دهند، تخفیف هایی را روی کالاهای خریداری شده لحاظ میکند.

انواع تخفیفات و برگشت از فروش کالا

انواع تخفیفات و برگشت از فروش کالا

در ادامه این مقاله جذاب قراره که توضیحات بیشتری و جامعی در مورد انواع تخفیف ها به شما بگیم پس همچنان با ما همراه باشید;

تخفیفات تجاری :

تخفیفات تجاری معمولا در خرید های عمده مدنظر گرفته می شود و به معنی کم کردن قیمت عرف کالا توسط فروشنده می باشد. تخفیف تجاری در دفتر فروش ثبت نمی‌شود. چانه زنی که خریدار هنگام خرید دارد را می‌توان یک تخفیف تجازی دانست که به آن ( تخفیف توافقی ) هم نیز می‌گویند.

تخفیف مدنظر گرفته برای کالای معیوب :

هنگامی که خریدار کالایی را که خریداری کرده است معیوب باشد، میتواند کالا را برگشت داده یا بابت عیب کالا تخفیفی از فروشنده بگیرد. این نوع تخفیف را تخفیف بابت کالای معیوب می‌‌نامند. تخفیف کالا بابت معیوب بودن آن در دفاتر فروشنده، بعنوان برگشت از فروش و تخفیفات ثبت می‌شود. چاپ فاکتور رسمی لیست مشکلات فاکتور رسمی معتبر

بخشنامه مالیاتی برگشت از فروش چیست؟

بخشنامه مالیاتی برگشت از فروش

برای اینکه سیستم حسابداری‌تان با مشکلاتی نظیر رد شدن مواجه نشود و با مستندات کافی قابل اثبات باشد و همچنین به منظور همگام‌سازی سیستم‌های مالیاتی خود باید از سامانه‌های مالیات بر ارزش افزوده و ماده 169 و همچنین از روش‌های ارائه برگشت از فروش در معاملات خود آگاه باشید.

متن بخشنامه مالیاتی برگشت از فروش که از طرف سازمان امور مالیاتی منتشر شد به شرح ذیل است:

” حسب اطلاعات واصله در مواردی که مودیان اقدام به صدور فاکتور یا پیش‌فاکتور برای عرضه کالا و یا ارائه خدمت می‌نمایند لیکن به دلایلی و با توافق طرفین معامله و با ارائه اسناد و مدارک مثبته معامله محقق نگردیده و یا نسبت به برگشت آن اقدام شده است، به‌منظور هماهنگی و ایجاد وحدت رویه مقرر می‌دارد. “

این بخشنامه در مورد اعمال موارد قانون مالیات بر ارزش‌افزوده صحبت می‌کند. به‌عبارت‌دیگر نحوهٔ انجام اقدامات در خصوص برگشت از فروش به‌منظور قابل‌قبول بودن این مکانیزم. بر طبق مواد ۴ و ۵ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده مبنای تعلق مالیات و ارزش‌افزوده، عرضه کالا و ارائهٔ خدمت است. بنابراین اگر پس از صدور پیش‌فاکتور (از جمله در موارد اخذ وام بانکی) یا فاکتور انجام معامله تحقق نیابد یا برگشت آن طبق بررسی دفاتر هر دو طرف معامله و سایر اسناد و مدارک احراز شود مطالبه مالیات و ارزش‌افزوده از فروشنده و خریدار موضوعیت نداشته و به‌تبع آن اعتبار مالیاتی قابل‌پذیرش نیست.

در این قسمت تاکید بیشتر در مورد فاکتورها و پیش‌فاکتورهایی است که در خصوص اخذ وام بانکی صادر می‌شوند. طبق نظر سازمان امور مالیاتی صدور اینگونه فاکتورها مبنی بر انجام معامله خواهد بود و در صورت انجام نشدن معامله و صدور فاکتور این یک عملیات صوری محسوب می‌شود. بنابراین مبنای ممنوعیت در محاسبه مالیات‌، عدم تحقق معامله یا همان به سرانجام نرسیدن معامله است.

راهکار قبولی برگشت از فروش توسط سازمان امور مالیاتی

راهکار قبولی برگشت از فروش توسط سازمان امور مالیاتی

شرکت‌ها و مؤسسات برای اینکه فاکتور های برگشت از فروش ثبت شده در سیستم حسابداری خود را به تأیید مسئولین سازمان امور مالیاتی کشور برسانند راهکارهایی را باید در نظر  داشته باشند. برخی از این راهکارها به شرح ذیل است:

 • فاکتورهای مرجوعی و برگشتی که با نام فروش صادر شده‌اند، صدور فاکتورهایی تحت عنوان برگشت از فروش کالا ضروری است. این فاکتورها پس از تکمیل در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده می شوند.
 • برای کالاهای فروخته شده که برگشت خورده اند صورت‌حساب برگشت از فروش صادر می‌شود و این مورد شامل خدمات نخواهد شد.
 • شماره فاکتورهایی که برای برگشت از فروش صادر می‌کنید را با توجه به آخرین شماره فاکتور صادر شدهٔ مشابه در سال قبل تنظیم کنید. اما در مواردی که ممکن است شکل فاکتورهای مورداستفاده در سال جدید تغییر کرده باشد، در چنین شرایطی میتوانید از شماره ۰۰۰۱ شروع کنید. تمامی فاکتورهای برگشت از فروش سال گذشته باید بایگانی و نگهداری شوند تا در صورت لزوم برای تأیید فاکتورهای جدید به سازمان ارائه شوند.
 • ثبت فاکتور برگشت از فروش از اهمیت ویژؤه ای برخوردار است و باید در ثبت درست آن‌ها دقت کافی به خرج دهید و در صورت نیاز این فاکتورها را در اختیار مأموران مالیاتی قرار دهید.

ثبت برگشت از فروش چگونه انجام می شود؟

ثبت برگشت از فروش

ثبت سند برگشت از فروش به روش حسابداری شما بستگی دارد که دائمی است یا ادواری. علاوه بر این به دلیل مربوط بودن فروش به سال قبل این موضوع نیز حائز اهمیت خواهد بود. فاکتور رسمی معتبر ویژگیهای مهم

فروش در روش حسابداری اداری

 • بدهکاران تجاری بدهکار
 • فروش کالا بستانکار

برگشت از فروش در روش حسابداری ادواری

 • برگشت از فروش بدهکار
 • بدهکاران تجاری بستانکار

فروش در روش حسابداری دائمی

 • بهای تمام شده کالا بدهکار
 • موجودی کالا بستانکار
 • بدهکاران تجاری بدهکار
 • فروش کالا بستانکار

برگشت از فروش در روش حسابداری دائمی

 • موجودی کالا بدهکار
 • بها تمام شده کالا بستانکار
 • برگشت از فروش کالا بدهکار
 • بدهکاران تجاری بستانکار

۱- لطفا طرح بنر مورد نظر خود را از میان نمونه های پایین همین صفحه انتخاب نمایید.

۲- شماره طرح و تغییرات را به شماره 09372175263 واتساپ یا تلگرام کنید تا نمونه طراحی شده همانجا برای شما ارسال گردد.

۳- جهت تسریع در انجام کار با ما در تماس باشید – 02166405930 – 02166476539 – 09121735683 – 09125025800

Subscribe
اشاره به موضوع
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments