ترازنامه چیست؟

ترازنامه چیست؟

یکی از چهار صورت اصلی که هر حسابداری هنگام انجام شغل خود با آن در ارتباط است، ترازنامه می باشد. ترازنامه یک گزارش از دارایی‌ها، بدهی ها و حقوق مدیران سهام یک شرکت یا موسسه در یک زمان مشخص است. به طور کلی ترازنامه یک نوع صورت مالی است که تصویر لحظه به لحظه­ای از دارایی‌ها و اموال یک شرکت و میزان سهام سرمایه گذاری شده توسط سهامداران آن را به نمایش می‌گذارد. مقاله زیر که توسط دفتر فنی مرسدس جمع آوری شده است به تعریف کاملی از ترازنامه و کلیه مفاهیم مرتبط با آن می پردازد.

چرا حسابداران و مدیران مالی موسسات از ترازنامه استفاده می کنند؟

کلیه موسسات و کسب و کارهایی که می‌ خواهند در زمینه کاری خود به موفقیت برسند، به یک مدیر مالی ماهر و کوشا برای رسیدن به این هدف نیاز دارند. برای مدیریت مالی یک مجموعه به کنترل حساب ها و استفاده از ترازنامه نیاز است. ترازنامه به حسابداران و مدیران مالی این اجازه را می دهد که تنها با یک نگاه، عملکرد مالی شرکت در یک بازه زمانی مشخص را بررسی کنند. ( مشخصات چاپ فاکتور رسمی دارایی )

همچنین از آنجایی که ترازنامه وضعیت مالی یک شرکت را به صورت یک گزارش تهیه می کنند، این گزارش استفاده بسیار زیادی در زمینه حسابداری دارد. از جمله کاربردهای ترازنامه در یک شرکت عبارت است :

 • تعیین میزان بدهی یک شرکت
 • تعیین میزان حقوق سهامداران
 • تعیین مبلغ نقدینگی شرکت
 • لیست کردن تمام دارایی های شرکت
 • مقدار رشد اموال شرکت نسبت به ماه های گذشته
 • مشاهده تغییرات صورت گرفته طی ترازنامه جدید
 • افزایش بهره وری از خدمات شرکت

ترازنامه از چه اقلامی تشکیل شده است؟

ترازنامه از چه اقلامی تشکیل شده است؟

اقلام اصلی هر ترازنامه­ای شامل دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام می باشد و اگر بخواهیم ترازنامه به صورت یک معادله حسابداری بیان کنیم به صورت زیر خواهد بود :

دارایی = حقوق صاحبان سهام + بدهی

به این نکته توجه داشته باشید که در یک ترازنامه حسابداری دو ستون اصلی آن باید با یکدیگر هم تراز باشند. زیرا بر اساس فرمول گفته شده در بالا، شکل اصلی ترازنامه به صورت حسابداری است و به همین دلیل بین دو ستون اصلی توازن وجود دارد. معمولاً در ترازنامه ها ستون سمت راست دارایی ها و ستون سمت چپ بدهی ها و حقوق صاحبان سهام را نشان می دهد.

منظور از دارایی در ترازنامه چیست؟

اولین ستون در یک ترازنامه دارایی می باشد که در آن کلیه حساب های شرکت از بالا به پایین به ترتیب نقدینگی فهرست می شوند. دارایی ها خود به دو دسته اصلی یعنی دارایی های جاری و دارایی های غیرجاری تبدیل می شوند.

 • دارایی های جاری : به اموالی که در طول یک سال یا کمتر به پول نقد تبدیل می شوند دارایی جاری می گویند.
 • پول نقد : معمولاً به صورت اوراق خزانه، گواهی سپرده کوتاه مدت و ارز احتیاطی می باشد.
 • اوراق بهادار قابل فروش : اوراق بهادار بدهی و سهام که برای آن ها بازار نقدینگی وجود دارد.
 • حساب های قابل نقد : به پولی گفته می شود که مشتریان به شرکت بدهکار هستند.
 • موجودی کالا : به کالاهای موجود برای فروش گفته می شود که دارای قیمت پایینی در بازار هستند.
 • مخارج پیش پرداخت شده : هزینه هایی که در گذشته خرج شده است مانند بیمه و قراردادهای تبلیغ.
 • دارایی های غیرجاری یا بلند مدت : همانطور که از نامش پیداست این دارایی ها در مدت زمان طولانی یعنی بیشتر از یکسال تبدیل به پول نقد می شوند.
 • سرمایه گذاری های بلند مدت : مانند اوراق بهاداری که تا یک سال آینده نقد نمی شود.
 • دارایی های نامشهود : به دارایی های غیر فیزیکی اما با ارزش مانند مالکیت سرقفلی گفته می شود. به صورت کلی دارایی های نامشهود سازمانی­ای در ترازنامه آورده می‌شوند که توسط موسسه یا شرکت کسب شده باشند.
 • دارایی های ثابت: دارایی های مانند زمین، تجهیزات، ماشین آلات و …

دیگر مطالب خواندنی ما:

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

دفاتر حسابداری چیست؟

فاکتور رسمی معتبر ویژگیهای مهم

حسابداری ارزی چیست؟

منظور از بدهی ها در ترازنامه چیست؟

دومین ستون در سمت چپ متعلق به بدهی ها و سرمایه ها (حقوق صاحبان سهام) می باشد. در حقیقت بدهی‌ها مبلغ هایی هستند که شرکت باید به طرفین خارج از سازمان مانند مشتریان پرداخت کند. بدهی های یک شرکت به ترتیب سررسید پرداخت در این گزارش قرار می گیرند و می تواند شامل اجاره بها، دستمزد کارکنان، تسهیلات، طلب مالی تامین کنندگان و … باشد.

همانند دارایی ها بدهی ها نیز به دو دسته جاری و غیرجاری تبدیل می شوند. بدهی های جاری به آن دسته بدهی هایی گفته می شود که موعد سررسید آن ها طی یک سال یا کمتر است و بر اساس تاریخ سررسید ترازنامه فهرست می شوند. مانند بدهی بانک، اجاره مالیات، تسهیلات و…

بدهی های غیرجاری همان بدهی های بلندمدت هستند که سررسید های بالای یکسال دارند. مانند وام، بدهی های مالیاتی تعلیق شده و مالیات های افزوده.مشخصات فاکتور رسمی های مورد تایید دارایی

منظور از حقوق صاحبان سهام در ترازنامه چیست؟

منظور از حقوق صاحبان سهام در ترازنامه چیست؟

به سرمایه یک شرکت، میزان دارایی خالص و یا حقوق صاحبان سهام گفته می شود. در حقیقت سرمایه کل یک شرکت از بدهی ها کم می شود. به عبارتی می توان گفت حقوق صاحبان سهام در ترازنامه یک شرکت، با ارزش شرکت پس از تصفیه کردن کلیه بدهی ها برابر است در واقع این سرمایه ثروت خالص یک شرکت یا موسسه را نشان می دهد‌.

به صورت کلی حقوق صاحبان سهام شامل سه مورد اصلی می باشد :

 • سود و زیان انباشته : به سود و زیانی گفته می شود که از سال‌ های قبل به صورت انباشته شده نگهداری می‌شود. سود سال مالی جاری نیز جزو این دسته قرار می گیرد.
 • سرمایه : مدیران و سهامداران یک شرکت، سرمایه اصلی آن موسسه را تامین می کنند. این سرمایه گذاری ممکن است کوتاه مدت یا بلند مدت باشد.
 • اندوخته قانونی : اندوخته قانونی قابلیت تقسیم را ندارد و غیرقابل سرمایه گذاری می باشد و تا مدتی امکان کار کردن با آن وجود ندارد. این اندوخته معمولاً تا زمان انحلال شرکت نگه داشته می شود و بعد از آن بین سرمایه‌گذاران تقسیم می گردد.

دفتر فنی مرسدس طی مطالب بالا تلاش کرد تا اطلاعات مفیدی را درباره کلیه موارد لازمه درباره یک ترازنامه حسابداری در اختیار شما عزیزان قراردهد. اگر شما به تازگی کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده‌اید و یا در حال توسعه‌ی شرکت خود هستید و وقت کافی برای انجام این ترازنامه ‌ها را ندارید، می‌توانید از یک موسسه حسابداری حرفه‌ای کمک بگیرید.

۱- لطفا طرح بنر مورد نظر خود را از میان نمونه های پایین همین صفحه انتخاب نمایید.

۲- شماره طرح و تغییرات را به شماره 09372175263 واتساپ یا تلگرام کنید تا نمونه طراحی شده همانجا برای شما ارسال گردد.

۳- جهت تسریع در انجام کار با ما در تماس باشید – 02166405930 – 02166476539 – 09121735683 – 09125025800

Subscribe
اشاره به موضوع
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments