صورت جریان وجوه نقد چیست؟

صورت جریان وجوه نقد چیست؟

یکی از پرکاربرد ترین صورت حساب های شغل حسابداری، صورت جریان وجه نقد می باشد. به صورت کلی صورت جریان وجوه نقد، داده های مربوط به تمام ورودی های نقدی در یک شرکت را که از فعالیت های در حال انجام و منابع سرمایه گذاری خارجی دریافت می کند، ارائه می‌دهد. در زمینه حسابداری این صورت های مالی یکی از مهم ترین منابع تامین اطلاعات هستند که تدوین با کیفیت این اطلاعات موضوع بسیار مهمی است. در این مقاله که توسط دفتر فنی مرسدس جمع آوری شده است سعی کردیم توضیح کاملی درباره صورت جریان وجوه نقد و و باقی مطالب مربوط به آن خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

صورت جریان وجوه نقد

برای اینکه یک کسب و کار موفق داشته باشیم، باید بتوانیم فرصت ها و تهدیدهای موجود در زمینه کاری خود را شناسایی کنیم. اما این ارزیابی بدون درک درست و کامل از زمینه های فعالیت تجاری خود ممکن نیست. در زمینه حسابداری یک شرکت، گزارش های مانند صورت جریان وجه نقد با هدف اطلاع رسانی از وضعیت و عملکرد مالی شرکت تدوین و ارائه می شود. مدیران شرکت به اطلاعات دقیق و شفافی درباره ی نحوه ایجاد و نحوه مصرف هزینه‌ها توسط واحد تجاری شرکت نیاز دارند که این گزارش توسط شخص حسابدار در قالب جریان وجوه نقد به مدیران تحویل داده می شود. ( مشخصات چاپ فاکتور رسمی دارایی )

مزایای استفاده از صورت جریان وجوه نقد

 • مدیریت وجوه نقد شرکت یا موسسه
 • شناسایی و تایید موقعیت های سودآوری و نقدینگی
 • انجام برنامه ریزی و هماهنگی
 • بررسی اثر رویدادهای غیر نقدی بر روی سرمایه گذاری و فعالیت‌ های مالی شرکت
 • توانایی بررسی تفاوت بین سود حسابداری دریافت ها و پرداخت ها
 • تایید کردن وجود تراز نقدی در سرمایه شرکت
 • مشخص کردن عملکرد مالی یک سازمان
 • و …

صورت جریان وجوه نقد به چند دسته طبقه بندی می شوند؟

صورت جریان وجوه نقد به چند دسته طبقه بندی می شوند؟

طبق ماده ۷ کمیته استاندارد های بین المللی، صورت جریان وجوه نقد شامل سه بخش فعالیت اصلی از جمله فعالیت های عملی، فعالیت های سرمایه گذاری و فعالیت های تامین مالی می باشند که در ادامه به صورت کامل با آن ها آشنا خواهیم شد.

 1. فعالیت های سرمایه گذاری : فعالیت های سرمایه گذاری مربوط به دارایی هایی می باشد که جریان های ورودی و خروجی وجوه نقد یک موسسه را شامل می شود. به عبارتی این عملیات شرکت می‌ تواند ارائه خدمات یا تولید یک نوع محصول و یا سرمایه گذاری باشد. به طور کلی می توانیم فعالیت های سرمایه گذاری یک شرکت را به سه دسته اصلی تقسیم کنیم
 • سرمایه گذاری در دارایی های ثابت مشهود و نامشهود : به طور کلی دارایی هایی که قابل رویت هستند را دارایی ثابت مشهود می‌نامند که این دارایی ها می توانند برای شرکت استفاده های عملیاتی مختلفی مانند ساخت ساختمان، تهیه دستگاه های تولیدی و … را داشته باشند. در همین حین بعضی از این دارایی ها که بسیار ارزشمند هم هستند، قابل رویت نیستند و به همین دلیل به آن ها دارایی ثابت نامشهود می گویند. مانند سرقفلی ملک، حق استفاده یا تولید یک محصول و… .
 • سرمایه گذاری های بلند مدت و کوتاه مدت : هر شرکت می تواند بخشی از اموال خود را صرف خرید دارایی های دیگری بکند و سرمایه گذاری کوتاه مدت و یا بلند مدت انجام دهد. به عنوان مثال در صورتی که مدیر شرکت طبق اساسنامه این اجازه را داشته باشد، می‌تواند بخشی از سرمایه شرکت خود را برای خرید سهام در یک شرکت دیگر استفاده کند.
 • اعطای تسهیلات به اشخاص : همانطور که می دانید شرکت ها امکان پرداخت تسهیلات به افرادی خارج از افراد شرکت را دارند.
 1. فعالیت های تامین مالی : این نوع از فعالیت‌ها شامل جریان های ورودی و خروجی وجوه نقد است که برخی از بدهی ها و حقوق صاحبان سهام را تحت تاثیر قرار می دهد. شرکت ها به روش های مختلف سرمایه مورد نیاز خود را تامین می کنند که این تامین مالی می تواند از طریق افزایش سرمایه فروش اوراق و غیره انجام شود. به عبارتی کلیه فعالیت های مالی شرکت در این بخش از گزارش صورت جریان وجوه نقد ذکر می شود.
 2. فعالیت های عملیاتی : کلیه فعالیت های اصلی که باعث تولید و یا فروش یک کالا و یا ارائه یک نوع خدمات می شوند، فعالیت های عملیاتی نام دارند. فعالیت های عملیاتی را به دو صورت فعالیت های مستقیم و غیر مستقیم گزارش می کنند.
 • صورت جریان وجوه نقد به روش مستقیم : در این روش کلیه جریان های نقدی ورودی و خروجی وجه نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی به صورت جداگانه ثبت می شود و در آخر وجه نقد خالص حاصل از عملیات را محاسبه می کنند. این جریان نقدی ورودی می تواند ناشی از عملیات هایی مانند اجاره محل ،فروش کالا و یا ارائه خدمات باشد. جریان های نقدی خروجی می تواند ناشی از پرداخت حقوق کارمندان، پرداخت بیمه، تبلیغات تجاری و … باشد. ‌
 • صورت جریان وجوه نقد به روش غیر مستقیم :در این روش علت وجود تفاوت بین سود عملیاتی دوره با صورت جریان وجوه نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی بیان می شود. در حقیقت در این روش سعی می‌کنیم که اثرات نقدی درآمدها و امور مالی ثبت شده در صورت سود و زیان را بررسی و سود عملیاتی شکل گرفته را به صورت یک گزارش کامل بیان کنیم.

دیگر مطالب خواندنی ما:

دفاتر حسابداری چیست؟

فاکتور رسمی معتبر ویژگیهای مهم

عناصر مهم در فاکتورهای رسمی

صورت جریان وجوه نقد نشان دهنده چه چیزی است؟

صورت جریان وجوه نقد نشان دهنده چه چیزی است؟

این صورت جریان نشان دهنده اطلاعات کاملی درباره کلیه جریان های نقدی موجود به صورت ورودی و خروجی در یک کسب و کار، که برای عملیات سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری استفاده می شود، را در اختیار شما قرار می دهد. صورت جریان وجوه نقد به حسابداران و مدیران مالی نشان می دهد که چه مقدار وجه نقد در یک بازه زمانی مشخص در یک شرکت یا موسسه به وجود آمده و چه مقدار از آن وجه نقد استفاده شده است.

سخن آخر

در این مقاله که توسط دفتر فنی مرسدس آماده شده، به بررسی کامل صورت جریان وجوه و شاخه های مربوط به آن پرداختیم. همانطور که گفته شد صورت جریان وجوه نقد یک بخش مهم از حسابداری هر شرکت می باشد و مطمئن هستیم که مطالعه این گزارش می تواند برای شرکت ها و کسب و کارهای خدماتی و سرمایه گذاری بسیار مفید باشد.

۱- لطفا طرح بنر مورد نظر خود را از میان نمونه های پایین همین صفحه انتخاب نمایید.

۲- شماره طرح و تغییرات را به شماره 09372175263 واتساپ یا تلگرام کنید تا نمونه طراحی شده همانجا برای شما ارسال گردد.

۳- جهت تسریع در انجام کار با ما در تماس باشید – 02166405930 – 02166476539 – 09121735683 – 09125025800

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید