مشخصات فاکتور رسمی های مورد تایید دارایی

مشخصات فاکتور رسمی مورد تایید دارایی

فاکتور رسمی چیست و چه مشخصاتی دارد؟ هر سند مهر و امضا شده ای که فروشنده در معامله ای به عنوان فاکتور به خریدار تحویل می دهد، «فاکتور رسمی» می گویند، حال اگر این فاکتورها توسط یکی از طرفین به سازمان امور مالیاتی ارائه شود، رسمی و قابل استفاده است.

 

فاکتور رسمی که مورد تایید دارایی هست چه مشخصاتی باید داشته باشد

امروزه با مکانیزه شدن امور مالی و حسابداری شرکت ها، بسیاری از مشاغل از نرم افزار حسابداری برای صدور فاکتور استفاده می کنند. به این ترتیب، مشاغل می توانند به طور خودکار پیش فاکتورها، فاکتورهای رسمی، فاکتورهای غیررسمی، فاکتورهای رسمی  ، فاکتورهای فروشگاهی، فاکتورهای شخصی و سایر اشکال مختلف فاکتورهای مورد نیاز را صادر و چاپ کنند. دانلود رایگان نمونه فایل فاکتور رسمی اکسل – psd – word – pdf – excel

می توان گفت فاکتورهای رسمی؛ کلیه واحدهای تجاری مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باید فاکتورهای رسمی را در اختیار خریداران خود قرار دهند (جزئیات صدور صورتحساب در ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده آمده است)؛ بنابراین صدور برگه رسمی صادر می شود.

فاکتورها ربطی به متراژ واحد تجاری ندارد، هر خریدار می تواند بر اساس وجوهی که پرداخت کرده است درخواست فاکتور رسمی کند و در صورت امتناع فروشنده از صدور فاکتور رسمی جریمه می شود.

طبق اخطارهای مالیاتی در خصوص استفاده از صندوق های مکانیزه فروشگاهی، اکنون بسیاری از فاکتورها با قابلیت فاکتور قانونی صادر می شود.

البته عدم وجود فاکتورهای رسمی دلیل موجهی برای عدم اخذ کارمزد نمی باشد، معیار مورد قبول بازرسان مالیاتی مفاد مواد 147 و 148 قانون مالیات های مستقیم می باشد. (به دلیل اینکه شرکت های تجاری فاکتورهای فروش (فاکتورها) کالاها و خدمات دریافتی از سایر شرکت های تجاری را در حساب دارایی یا هزینه خود ثبت می کنند، توصیه می شود میزان قابل قبول بودن وجوه پرداختی به عنوان هزینه تعیین شود. مواد 147 و 148 قانون مالیات های مستقیم را مطالعه کنید).

مشخصات اصلی فاکتورها یا فاکتورهای رسمی فروش کالا و خدمات

– با توجه به نیاز اشخاص حقیقی و حقوقی، مدل کاغذ می تواند کاغذ تحریر 80 گرمی برای چاپگرها یا کاغذ تحریر 60 گرمی برای دست خط باشد.

-تعداد کپی یا تعداد صفحات توسط خود شخص تعیین می شود و می تواند دو یا سه صفحه باشد ضمناً در مورد سایز کاغذ معمولا اشخاص حقیقی و حقوقی سایز A4 را انتخاب می کنند ولی انتخاب سایز A5 مشکلی ندارد.

– یک شاخص مهم برای چاپ فاکتور رسمی، نوع چاپ شماره سریال آن است که باید به صورت چاپ افست یا ملخ با رنگ قرمز کمی برآمده باشد که توسط حسابرسان دارایی به راحتی قابل تشخیص است، کاملا متفاوت از چاپ دیجیتال. و شماره گذاری دستی

– فاکتورهای خرید و فروش باید دارای اطلاعات خریدار و فروشنده از قبیل کد اقتصادی، شناسه ملی/ کد کشور، شماره ثبت، آدرس و مشخصات کد پستی باشد.

– در شرح کالاها و خدمات مورد معامله باید مقدار و قیمت واحد ذکر شود و پس از آن در صورت اعمال تخفیف، کسر و در نهایت مالیات بر ارزش افزوده و حقوق گمرکی محاسبه می شود. (برخی افراد عوارض و مالیات را به اشتباه محاسبه می کنند و سپس تخفیف اعمال می کنند که نادرست است.)

– هر فاکتور نیز نیاز به امضا و مهر دارد، نباید خط و خش داشته باشد. چاپ فاکتور رسمی دارایی ملخی برجسته قرمز

صورت‌حساب‌های رسمی سازمان‌های مالیاتی و روش‌های یافتن فاکتورهای رسمی:

فاکتورهای رسمی ابزارهای غیرقانونی هستند که برای عملیات حسابداری استفاده می شوند. متاسفانه برخی از شرکت های تجاری در استفاده از این ابزارها به این نکته خطرناک و مهم توجه نمی کنند. برای تشخیص آن، سازمان مالیاتی کنترل های زیر را اجرا می کند:

1- ارائه دهنده کالا و خدمات را بررسی کنید تا از تقلبی نبودن آن مطمئن شوید.

2- بررسی می کنند که فروشنده کالا و خدمات از واحد تجاری منحل یا غیرفعال فاکتور نگرفته و کارت ملی خود را به درستی اعلام کرده باشد.

3- کنترل اعتبار گواهی های ارزش افزوده

4- کنترل فعالیت های صادرکننده فاکتور و کالاها و خدمات ذکر شده در فاکتور و سازگاری بین آنها.

5- کنترل اسناد حمل و نقل از قبیل بارنامه جاده ای، بیجک و غیره.

6- اسناد پرداختی مانند چک بانکی، فیش واریزی و … را کنترل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید