اشخاص حقیقی و حقوقی اصطلاحاتی نیستند که ما فقط در امور حسابداری می شنویم، بلکه این اصطلاحات در بحث های مختلف به ویژه مباحث حقوقی کاربرد وسیعی دارند. اگر بخواهیم دو اصطلاح پرکاربرد حسابداری را بررسی کنیم، باید به دو عبارت شخص حقوقی و شخص حقیقی بپردازیم. چه موضوع مالیات، بیمه، سیستم حقوق و دستمزد، شرکت ها و یا هر موضوع دیگری باشد، در نهایت نام این عبارات را خواهیم شنید. اما بسیاری از افرادی که با این اصطلاحات آشنا هستند با آنها آشنایی ندارند و در نتیجه تعاریف اشتباهی از این اصطلاحات در ذهن خود شکل می دهند.

در این مقاله قصد داریم توضیحات لازم را در خصوص موضوع اشخاص حقوقی و حقیقی ارائه دهیم. پس از مطالعه این مقاله، به اندازه کافی در مورد این موضوع آگاهی خواهید داشت که هر جا این عبارات را مشاهده کردید، با تعاریف دقیق و صحیح تری بر روی موضوع تمرکز کنید

۱- لطفا طرح بنر مورد نظر خود را از میان نمونه های پایین همین صفحه انتخاب نمایید.

۲- شماره طرح و تغییرات را به شماره 09372175263 واتساپ یا تلگرام کنید تا نمونه طراحی شده همانجا برای شما ارسال گردد.

۳- جهت تسریع در انجام کار با ما در تماس باشید – 02166405930 02166476539 09121735683 09125025800

شخص واقعی کیست؟

شخص حقیقی که به آن شخص حقیقی نیز گفته می شود یکی از افراد جامعه است که شخصیت منحصر به فرد خود را دارد و بر اساس شخصیت خود از حقوق و تکالیفی برخوردار است. هر کس یک شخصیت واقعی است. صرف نظر از اینکه فرد بزرگ یا کوچک باشد، در هر صورت نقش می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم از حقوق و تکالیف خود استفاده کند. با این حال، هر کسی که در جامعه زندگی می کند، شخصیت واقعی دارد.

یا افراد واقعی دائمی هستند؟

افراد واقعی یک اصطلاح دارند، اما دوره فعال آنها از بدو تولد شروع می شود و با مرگ به پایان می رسد. ناگفته نماند وقتی انسان می میرد حقوقش هم می میرد و دیگر حق و تکلیفی ندارد. چاپ فاکتور رسمی مورد تایید دارایی با شماره ملخی قرمز برجسته

شخص حقیقی و حقوقی

شخص حقوقی کیست؟

اما شخصیت حقوقی اثر تجاری دارد. در اکثر کشورهای دنیا و در قوانین مربوط به آن کشورها، هر شرکت، موسسه یا سازمانی اعم از انتفاعی یا غیرانتفاعی، یک شخصیت حقوقی محسوب می شود. شخصیت هایی که توسط شرکت ها و مؤسسات در نظر گرفته می شود از شخصیت های صاحبان یا شرکای شرکت جدا در نظر گرفته می شود. این استقلال در شرکت های سهامی پر رنگ تر و در شرکت های کوچک انفرادی کمتر است.
در قرارداد شرکت، شخصیت حقوقی که از شرکا جدا است، در نظر گرفته شده است. انسان در طول زندگی نیاز به تشکیل جامعه و انجام فعالیت ها با همکاری دیگران دارد. با توجه به پیچیدگی جوامع انسانی، قانون شخصیت مستقل برای این گروه ها و جوامع فرض می کند که مجموعه این افراد می توانند از حقوق خود برخوردار شوند.

ماهیت تعهدات شخص حقوقی چیست؟

ماهیت اشخاص حقوقی مدت هاست مورد بحث قرار گرفته است. برخی از حقوقدانان معتقدند که شخصیت حقوقی بالفعل وجود ندارد و فقط اشخاص حقیقی (حقیقی) می توانند برای خود حقوق و تکالیفی متصور شوند. آنها معتقدند که چند نوع مالکیت وجود دارد که یکی از آنها مالکیت مشترک است. این گروه ماهیت اشخاص حقوقی را این گونه می بینند که شخص حقوقی در واقع مجموعه ای از حقوق مالکیت بر یک شی است که اصول خاص حقوقی در مورد آن اعمال می شود.  چاپ فاکتور رسمی مورد تایید دارایی با شماره ملخی قرمز برجسته

تفاوت شخص حقیقی و حقوقی

تفاوت های مشخصی بین اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد که با توجه به آنها می توان به راحتی هویت آنها را تشخیص داد. در بخش بعدی به برخی از تفاوت های این دو نقش از نظر حقوقی اشاره می کنیم:

یک شخص حقیقی دارای یک آدرس مسکونی خاص است، اما یک شرکت شخص حقوقی با مجموعه ای از قراردادها و همچنین دفاتر و اسناد مربوط به شرکت وجود دارد.
افراد واقعی با مرگ نابود می شوند و همه حقوق را از دست می دهند. اما اشخاص حقوقی با مرگ کسی ناپدید نمی شوند، بلکه به حیات خود ادامه می دهند.
اشخاص حقیقی دارای اجسام و اموال طبیعی هستند، در حالی که اشخاص حقوقی صوری، صوری، تشکیل شده و به موجب قرارداد منحل می شوند.
حقوق و تعهدات اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

نوع شخصیت حقوقی

انواع اشخاص حقوقی عبارتند از:

شرکت تجاری
سازمان غیر تجاری

شرکت تجاری

آنها اشخاص حقوقی هستند که برای کسب سود توسط افراد یا گروه ها ایجاد شده اند. این شرکت ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

شرکت های دولتی و خصوصی
شراکت
شرکت با مسئولیت محدود
شرکت غیر سهامی هیبریدی
شرکت سهامی
شرکت های مرتبط
تعاونی های تولید و مصرف

سازمان غیر تجاری

بر اساس ماده 1 آیین نامه تجدیدنظر شده ثبت شرکت ها، مؤسسات غیرتجاری برای مقاصد غیرتجاری مانند ادبیات و امور خیریه تأسیس می شوند.
اشخاص حقیقی و حقوقی در حسابداری

بعد از صحبت در مورد تفاوت شخص حقیقی و حقوقی برای هر حسابداری سوالی پیش می آید که آیا حسابداری شخص حقیقی با حسابداری شخص حقوقی تفاوتی دارد؟ به طور کلی برای دو نوع شخصیت تفاوتی در حسابداری وجود ندارد؛ یعنی برای انجام معاملات حسابداری آنها از اصول، استانداردها و فرآیندهای کلی حسابداری استفاده می شود.

اما در یک مورد قوانین مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است و حسابداران و مدیران مالی باید تفاوت آنها را بدانند. در زیر این تفاوت را به تفصیل توضیح می دهیم.

تفاوت مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی

اشخاص حقیقی و حقوقی

قوانین مالیاتی برای اشخاص حقیقی بسیار ساده تر از قوانین برای اشخاص حقوقی است. در قانون مالیات های مستقیم، مالیات های اخذ شده از شرکت ها یا اشخاص حقیقی به 3 دسته تقسیم می شود. فقط مشاغل متعلق به گروه اول نیاز به تهیه دفتر قانونی دارند. بنابراین می توان گفت بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی بسیار کمتر از اشخاص حقوقی است.

ضمناً کلیه اشخاص حقیقی تا سقف معینی از پرداخت مالیات بر درآمد خود معاف هستند. اما افراد واقعی چنین مصونیتی ندارند. حسابرسان مالیاتی نیز حساسیت بیشتری نسبت به اسناد اشخاص حقوقی و دفاتر حسابداری قانونی دارند؛ بنابراین حسابداران شرکتی باید مهارت بالایی داشته و با قوانین مالیاتی آشنایی کامل داشته باشند.
اشخاص حقیقی و حقوقی در حقوق تجارت

طبق بند 1 قانون تجارت، کلیه افرادی که در خرید و فروش کالا فعالیت می کنند، اشخاصی با حسن نیت تلقی می شوند. یک شخص حقوقی همچنین می تواند طبق ماده 588 قانون تجارت تاجر باشد، زیرا یک شرکت می تواند مانند یک شخص حقیقی برنامه ریزی و خرید و فروش کند. طبق ماده 20 قانون تجارت، هر 7 نوع شرکت دارای شخصیت حقوقی که در نیمه اول این ماده به آنها اشاره کردیم به عنوان اشخاص حقیقی مشمول قانون تجارت هستند. این بدان معناست که کلیه قوانین تجاری به طور یکسان در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی اعمال می شود.
اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار اوراق بهادار

در دنیای بورس تفاوت های زیادی بین اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد. در بورس اوراق بهادار هر شخص حقیقی می تواند با شناسنامه خود در بورس شرکت کند، کد بورسی را اخذ کند، سرمایه گذاری کند، سهام بخرد و به عنوان شخص حقیقی شناخته شود.

با این حال، اشخاص حقوقی در بازار اوراق بهادار متفاوت از اشخاص حقیقی فعالیت می کنند. خرید و نگهداری سهام توسط شخص حقوقی با خرید و نگهداری سهام توسط شخص حقیقی متفاوت است. علاوه بر این، شخص حقوقی در بازار اوراق بهادار به شرکتی اطلاق می‌شود که دارای شماره ثبت، نام تجاری، کد شناسایی، تاریخ ثبت، کد اقتصادی، واحد تجاری و روزنامه باشد.
تفاوت شخص حقیقی و حقوقی در پرونده های کیفری

همانطور که جرایم ارتکابی توسط اشخاص حقیقی مجازات می شوند، جرایم ارتکابی توسط شرکت ها نیز مجازات می شوند. البته مجرم شناخته شدن شخص حقوقی، شخص حقیقی را از مجازات مبرا نمی کند.

طبق قانون، شخص حقوقی بر حسب شدت جرم و شدت ضرر به شرح زیر مجازات می شود:

انحلال شخص حقوقی
مصادره اموال شرکت ها
ممنوعیت فعالیت حرفه ای یا اجتماعی اشخاص حقوقی
محرومیت دائم از فعالیت های حرفه ای یا اجتماعی
ممنوعیت دائم یا ۵ ساله افزایش سرمایه عرضه عمومی
ممنوعیت صدور برخی اسناد تجاری تا 5 سال
زیبا
انتشار احکام از طریق رسانه ها

شخص حقوقی مرتکب جرم برای همان جرم شخص حقیقی حداقل دو برابر و حداکثر چهار برابر مبلغی که طبق قانون تعیین شده است به جزای نقدی محکوم می شود.

اگر شخص حقوقی اساساً برای مقاصد مجرمانه ایجاد شده باشد یا از هدف اصلی خود منحرف شود، فعالیت های خود را تغییر دهد و منحصراً برای اهداف مجرمانه فعالیت کند منحل می شود.

پیش فاکتور رسمی و صدور فاکتور رسمی

چرا فاکتور رسمی مورد تایید دارایی؟

مشخصات فاکتور رسمی های مورد تایید دارایی

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

تفاوت فاکتور رسمی معتبر با فاکتور غیر معتبر